UYUZ BÖCEĞİ

Deri böceği adından da anlaşıldığı gibi deri ve hayvansal gıdalar ile beslenen bir böcek türüdür. Deri böceği bulunduğu ortama ve beslenmesine bağlı olarak farklı boy ve yapıdadır. İnsan ve hayvanların yaşadığı her yerde rahatlıkla yaşar. Deri böceği sıcağı seven bir böcek türü olup dünyanın tüm sıcak ülkelerinde bulunur. Genel olarak deri böceğine baktığımızda boyu 8 – 12mm kadardır. Deri böceğinin bedeninin üstünde kanatları vardır ve kanatları sanki pamuksu bir yapıdadır. Sıcak havalarda aktif olan bu böcekler insan ve hayvanların yaşadığı alanlara akın ederler. Deri böceğinin alt kısmında toplamda 6 ayağı vardır ve çok hızlı hareket ederler.

Deri böceği insan ve hayvandan kan emmez. Bu bakımdan insan ve hayvanları sokmaz ve ısırmaz. Deri böceği evdeki deri eşyaları, yün, kıl, ipek, kürk ve benzeri maddelerden oluşan her türlü maddeleri kemirirler. Yani hayvansal üründen oluşan bütün eşyaları kemirerek yediği gibi hayvansal diğer besin maddelerini de yerler.

Ayrıca deri böceği türleri kürk depolarında, halı mağazalarında, fabrikalarda, deri depolarında, elbise mağazalarında ve depolarında olmak üzere hayvansal ürünlerin bulunduğu her yerde bu böceklere rastlamak mümkündür. Deri böceğinin ağız kısmı çok sert ve sağlam bir yapıdadır. Bu sayede besine ulaşmak için ağaç, tahta, naylon ve benzeri maddeleri delerek besinlere ulaşır. Hatta kurşun madenini dahi delebilecek yapıya sahip canlılardır.
Deri böcekleri yaşadığı iklime ve türüne bağlı olarak farklı renklere sahiptir. Genel olarak deri böceklerin üst kısmı kadife şeklinde ve bazılarının üst kısmı beneklidir.

İyi beslenen bir deri böceği yılda 6 – 10 defa yumurta bırakır. Deri böceğinin bıraktıkları yumurtaları 1 ay zaman zarfında olgunlaşır ve larvalar çıkar.

Çıkan deri böceği larvaları beslenmek için hemen etraftaki besinlere ve maddeleri kemirirler.
Deri böceği insanların hem besinlerine hem de eşyalarına zarar verir bu bakımdan evlerde, fabrikalarda ve depolarda bu haşereye rastlanıldığında mutlaka ilaçlama isteyin. İlaçlama şirketi olarak her türlü böcek ve haşere ilaçlama konusunda tüm müşterilerimize hizmet sunmaktayız. İlaçlama hizmetimiz günün 24 saati devam etmektedir.
Her haşere ve böcek için ayrı ilaç uygulaması yaparak haşere ve böcek sorununuza en kısa zamanda çözüm sunmaktayız.

Bir önceki yazımız olan Kara Fatma İlaçlama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Leave a Reply