Tahta Kurdu

Tosböceğigiller familyasından bir kın kanatlı böcek türüdür. Genellikle serin yerleri daha çok severler. Ayrıca rutubeti de severler ve bu tip yerlerde daha çok görünürler. Her türlü ağaç malzemeye gözle görülemeyen bir zarar verirler. Ancak bu zarar sonradan fark edilir. Genelde ilkbaharın sonlarında yazın başlarında görülmeye başlarlar.

Dişiler çiftleştikten sonra yumurtalarını odunların çatlak ve yarıkları pürüzlü yüzeyler ve kendilerinin çıkış delikleri içine bırakırlar. Yumurtadan çıkan larvalar kısa bir süre etrafta dolaşıp uygun bir yer bulunca odunun içine girerler. Larvaların gelişmesi için normal oda sıcaklığı yeterlidir. Tabii iyi de beslenmeleri gerekmektedir. Yetişkinlerin çıkabilmesi için 2 yıldan fazla zamana ihtiyaç vardır. Yetişkinler karakteristik daireler çizerek ilerler ve bundan mobilyanızın istila edildiğini anlayabilirsiniz. Ciddiliğini düşünecek olursak döşeme tahtaların düşmesine sebep olacak kadar ciddi ve zararlı hayvanlardır. Rutubetli ve kısmen çürümüş odunlar daha çok saldırıya uğrar.

Bu tür böceklerin zararını en aza indirgemek için ağaç malzemeleri kullanırken dayanıklı ağaçları seçmemiz gerekmektedir. Mesela servi ardıç porsuk gibi ağaçlar daha dayanıklıdır. Tahta kurduna bir tahtada vs. rastladıysanız o bölgenin yakılması gerekmektedir. Mobilyalarımızı koruyucu malzemelerle çevrelenmiş yeni mobilyalarla değiştirmeniz gerekmektedir. Tabii belirli ısı ve gazlama dumanlama yoluyla da başa çıkılabilir. Bu tür yöntemler genelde çok bulunan bölgelerde yapılır. Tamamen kimyasal bir ilaçlama yöntemidir. Bunun amacı ürünlerin tahribatını önleyerek ürünün sağlıklı halde yerinde kalmasını sağlamaktır. Tahta kurdu ilaçlamasında sıvı hazırlanmış ilaçlar daha da etkili olur. Ağaç böceğinin bulunduğu alan ve eşya püskürtme yapılarak ilaçlanmalı alan 5-6 saat kapalı kalmalıdır.

Tahta kurdu da hamam böceği gibi insanı ısırmadığı için zararsız görünebilirler. Bizlere zararsız olsalar da eşyalarımıza mobilyalarımıza birçok zarar vermektedirler. Kimse masasında ya da sandalyesi gibi yerlerde bir haşere türüyle yaşamak istemez. Tahtaların en derin bölgelerine inebilen bu canlılar için sıvı ilaçlama daha etkili ve kesin çözüm olacaktır. Yine de herhangi evinizin bir bölgesinde tahta kurduna rastlarsanız ilaçlama şirketini arayınız ve önlemlerinizi alınız. Yoksa önüne geçmeniz zorlaşacak ve büyük zararlara uğrayacaksınız.

Bir önceki yazımız olan Gümüş Böcekleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Leave a Reply

Üsküdar Böcek İlaçlama