Salyangoz ilaçlama

Salyangoz, sümüklüböcek adıyla da bilinen haşerelerdir. Bitkilerle beslenen salyangozlar, salgıladıkları sıvı üzerinde kayarak hareket ederler. Salyangozlar (sümüklü böcek) kemik yapıları bulunmayan haşerelerdir bu nedenle sürünerek ve yavaş hareket ederler. Nemli ortamlarda yaşamayı seven salyangoz, genellikle yağmurdan sonra, ortaya çıkar. Bitkilere zarar veren bu canlılardan kurtulmak için salyangoz ilaçlama yaptırmak şarttır.

Kışın, ağaç kavuklarında kış uykusuna yatan bu haşereler, bitkilere ve sebzelere büyük zararlar verebilir. Zira ihtiyaç duyduklarından çok daha fazla beslenir ve besinleri vücutlarında depolarlar. Salyangoz, ortam şartları müsait olduğunda çok hızlı şekilde çoğalabilir. Dişi ve erkek organlarının ikisine de sahip (hermafrodit) olan salyangozlar, genellikle kendi kendilerini döllerler.

Sümüklü böcek ilaçlama, salyangoz ile mücadelede en hızlı sonuç veren işlemdir. Salyangoz ilaçlama, hem bitkilere zarar veren diğer haşerelere hem de sümüklüböceklere karşı koruma sağlar. Salgıladıkları sıvıda birçok bakteri ve mikrop da bulunduran salyangoz ilaçlama yapılmadığı sürece üremeye devam eder.

Bitkilere zarar verdiği kadar, sağlık açısından da zararlı olan salyangoz, insanı ısırmaz ancak birçok mikrobun yayılmasını sağlar. Bu nedenle gerek kapalı gerekse açık alanlarda salyangoz ilaçlama işlemi yaptırmak oldukça önemlidir. Keza mikroplara ve bu haşereler karşı en etkili yöntem ilaçlama yaptırmaktadır. Salyangoz ile mücadele etmek için yardım alacağınız firmalar da bu konuda büyük önem taşır. Salyangoz ilaçlama işlemi yapacak firmanın, ilaçlama için gerekli belge ve ruhsatlara sahip olması ve kaliteli ilaçlar kullanması şarttır.

Bir önceki yazımız olan Deri Böceği İlaçlama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Leave a Reply

Üsküdar Böcek İlaçlama