Pireler Neyle Beslenir, Pire İlaçlama Nasıl Yapılır?

Pireler Neyle Beslenir, Pire İlaçlama Nasıl Yapılır?

Toplumda sıklıkla görülen zararlılardan biri olan pirelerin beslenme ve ilaçlanmasına yönelik çok sayıda bilgi vardır.
Pirelerin beslenmesi yaşadıkları ortama göre değişiklik gösterir. Buna göre bazı pire türleri kan emerek beslenirken bazı pire türlerinde ise pamuksu özellikte olan bitkilerin yaprak kısımlarını yiyerek beslenme özelliği görülür. Bitkiler ile beslenmeyi tercih eden pirelerin marul, taze soğan, çeşitli sebze ve meyveleri tercih ettiği görülür. Kan emerek beslenen pirelere bakıldığında ise bu pirelerin çok çeşitli canlıların üzerinde yer aldıkları görülebilir. Buna göre pirenin en sık rastlandığı canlılara bakıldığında bunlar arasında kedi, köpek, kurt, sincap, keçi, koyun ve kurt gibi hayvanlar yer alır.


Pire İlaçlama Nasıl Yapılır?
Pire ilaçlama işleminin profesyonel olan kişiler tarafından yapılması gerekir. Olumsuz bir durum yaşanmaması ve istenilen olumlu sonucun elde edilebilmesi bakımından bu durum büyük önem taşır. Amatör şekilde yapılan pire ilaçlama işlemi sonrasında pirelerin tekrar aynı ortamda çoğalabilme olasılığı bulunduğundan dolayı bu işi işinde uzman kişiler yapmalıdır. Bu konuda hizmet veren şirketler o ortamda yaşayan diğer canlılara herhangi bir zarar vermeyecek şekilde ilaçlama yaparlar. Her haşere için farklı bir ilaç kullanıldığından dolayı ilaçlamayı yapacak olan firmanın bu konuda dikkatli davranması gereklidir. Aynı zamanda tercih edilecek firma bu tarz ilaçlama işlemlerini yapmak için gerekli sertifikalara ve bilgi birikimine de sahip olmalıdır.
İlaçlamanın yapılmasının ardından yumurtadaki pirelerin çıkması beklenir ve gerekli görülen durumlarda tekrar ilaçlama yapılır. Bu nedenle geçerli süre boyunca tüm eşyalar hava almayacak şekilde kapatılır. İstenilen sonuç elde edildikten sonra o ortamda bulunan tüm eşyalar dezenfekte edilir ve evcil hayvanlar yaşıyorsa onlar özel pire şampuanları ile yıkanır.

Pire İlaçlama
Pire ilaçlaması yapmak için uygulanacak işlemler açık ve kapalı alanlardaki ilaçlamalar için farklılık gösterebilir. Genellikle açık alanda yapılacak olan ilaçlamalarda sırt pompası kullanılır ve püskürtme yöntemi ile ilaçlama yapılır. Ev ya da işyeri gibi kapalı alanlarda pire ilaçlaması için ise sisleme yöntemi adı verilen teknik kullanılır.

Bir önceki yazımız olan Üsküdar Böcek İlaçlama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Leave a Reply

Üsküdar Böcek İlaçlama