Kırkayak İlaçlama

Vücudu bölmeler halinde olan ve birçok ayağı bulunan eklembacaklı canlılar arasındaki kırkayak   beslenme şekline bağlı olarak yaklaşık 1- 30 cm arasında uzunluğa sahip olabilmektedir. Birçok türü bulunan bu canlılardan bir diğeri ise çıyandır. Kırk ayaklar bitki köklerini yiyerek bitkinin kurumasına ve ölmesine neden olabilir. Nemli ve ağaçlık ortamlarda yaşayan bu hayvanlardan özellikle bahçe yetiştiren kişilerin daha dikkatli olması gereklidir. Zehirli oldukları için insan sağlığını kötü etkileyeceğinden belirli aralıklarla ev iş yeri ya da bahçenizi ilaçlattırmalısınız.

Çürükçül olarak beslenen bu hayvanlar çoğu zaman yağmur sonrasında toprak üstüne çıkmaktadır. Güçlü algılayıcıları sayesinde iyi bir şekilde gizlenebilen bu canlılardan korunmak önemlidir. Çoğu türünün zehirli olduğu bilinen bu haşeratlar ezilerek ölürse etrafa pis bir koku yaymaktadır. Sağlık Bakanlığının onayının bulunduğu ilaçların kullanılması tavsiye edilmektedir. Çünkü bireysel olarak yapılan ve bilinçsiz bir şekilde alınıp uygulanan ilaçlamalar sonrasında insan sağlığını ciddi bir şekilde tehdit etmektedir. İlaç satan birçok korsan firma bulunmaktadır. Kalitesiz ilaç kullanımı hem böcekleri ortadan kaldırmayacağı gibi hem de insan sağlığı üzerinde kalıcı hasarlara neden olacaktır.

Sıvı bir ilaçlama tekniği ile uygulanan kırkayak ilaçlama yöntemi iç ve dış mekanlarda farklı şekillerde uygulanmaktadır. Kırkayağın daha yoğun olduğu mekanlarda yüksek doz kırkayak ilaçlama uygulanmaktadır. Kırk ayakların bazılarına dokunulduğu anda felç gibi etkilere neden olduğu için mutlaka güvenli bir firma tarafından ilaçlama yaptırmalısınız. İlaçlama yaptırırken mutlaka Sağlık Bakanlığı onaylı ve belgesi bulunan ilaçlar tercih edilmelidir. Ayrıca bu konuda uzman elemanlar tarafından yapılması oldukça önemlidir. Kalitesiz kullanılan böcek ilaçları ve bireysel olarak bilinçsizce yapılan kırkayak ilaçlama işlemi insan sağlığına zararlı olmakla beraber ölümle bile sonuçlanabilmektedir.

Ev ve iş yerlerinizde nemli mekanlarda hızla üreyen ve yiyecek bulduğu taktirde boyları hızla uzayan bu böceklerden korunmanız için mutlaka uzman bir firmadan yardım almalısınız. İlaçlama anında evlerinizi terk etmeniz gerekecektir. Evlerini terk edemeyecek durumda olanlar için ise sıvı ilaç yerine jel gibi daha koruyucu ilaçlar kullanılmaktadır. Toprağa veya kuytu bir köşeye saklanabilen bu böcekler iyi bir ilaçlama sayesinde saklandıkları yerde ölecektir. Daha sağlıklı ve temiz bir ortam için siz de mutlaka böcek ilaçlama yaptırmalısınız.

Bir önceki yazımız olan Tahta Kurdu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Leave a Reply

Üsküdar Böcek İlaçlama