Karasinek İlaçlama

Sinekler, kanatlı hayvanlar gurubunda incelenir. Sineğin bedenin üzerinde gözle zor görülen sık kısa tüyler bulunur. Sinekler, çok hızlı üreyebilir, çok fazla yumurta bırakırlar. Sinek yumurtaları aynı gün içerisinde açılır. Sinekler yumurtalarını sığ su kenarların, lağımlara, hayvan ağıllarına, nemli topraklara bırakırlar. Sinek her yumurta yapma döneminde 200 kadar yumurta bırakır.

Çatlayan yumurtalar içinden larva olarak yavrular çıkar. Ortalama olarak 1–1,5 haftada yavrular kanatlanır. Dişi sinekler yumurta yapmak için mutlaka kan emmeye ihtiyaç duyar. Erkek sinekler meyve suları emerek beslenme sağlar, sinek havada uçarken şekerli, karbonhidratlı besinlerin kokusunu alır. Esnek bir karın yapısına sahip olan sinek kendi ağırlığının birkaç katı kan ve meyve özü emebilir.

Karasinekler üzerlerinde birçok mikropla dolaşır, bu mikroplar insanlara farklı hastalıklar bulaştırır. Dizanteri, kolera, verem, alerjik reaksiyonlar, mantar hastalıkları gibi birçok hastalığı insana bulaştırırlar. Karasineklerin gözleri yüzlerce petek gözden oluşmuştur. Saniyenin 1000/54 kadar hızlı görebilir ve hareket edebilirler. Sinekler kış aylarını, 10 derece sıcaklıkta tenha kuytu, kenar köşelerde geçirirler. Sinek hızını aldığında saatte 10km hızla uçabilir, ayaklarında bulunan vaztuzlar sayesinde tavanda asılı kalabilir, tırmanma yapabilirler. Evde sinekle mücadele için sinek, karasinek ilaçlamadan yardım alınız. Sinek ilaçlama için geliştirilmiş birçok ilaçlama yöntemi vardır. Kokulu, kokusuz, boyama, sisleme yöntemi ile sinekler ilaçlanır. Sinekler için tek sefer ilaçlama yeterli olmaz. Yaz aylarında oldukça fazla artış gösteren sinekler için periyodik olarak ilaçlama yapılması gerekir. Tek sefer ilaçlama fazla etkili olamaz. Akşam üstü ve sabah gün doğarken ilaçlama yapılması gerekir, bu saatlerde sinekler bir arada olurlar.

Bir önceki yazımız olan Sivrisinek İlaçlama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Leave a Reply

Üsküdar Böcek İlaçlama