Her Yerde Olan Karıncalar

Her Yerde Olan Karıncalar

Arılar gibi çalışkanlığın sembolü olarak masallarda anlatılan karıncaların hem her tarafı istila etme hem de ısırma sonu yaratacakları alerjiler gibi zararları olduğunu lütfen unutmayın.

Her mekanda görebileceğiniz bu hayvanlar için karıncalardan kurtulmanın doğal yolları gibi bitip tükenmek bilmeyen öğütler de duyacaksınız. Sonuçta bir işe yaramadığını da fark edeceksiniz. Sirkeli su, tebeşir, kahve telvesi, limon suyu gibi çözümler onlara karşı geçicidir. Kendilerinin sarımsağın üzerinde bile dolaştığı görülmüştür.

Evlerde Karınca Olmaması İçin

Kehribar karıncası, siyah bahçe karıncası, marangoz karınca, kırmızı ateş karıncası gibi çok çeşidi olan bu hayvanın dünyada toplam 768 türü olduğu bilinmektedir. Her yere taşınabilirler ve her yerde yaşayabilirler. İstilacı karıncalar insan sağlığı için bir tehlike oluşturmaktadır ve bu istilalar ekosistemin bozulmasına da neden olabilir. Ağaçlara ve bitkilere de zararlar verirler. Evdeki tahtaların mantarlaşmasında da katkısı vardır. Fakat en endişe verici zararları tifüs, şarbon, dizanteri ve veba gibi hastalıkları bulaştırabilmeleridir.

Karıncalardan kurtulmanın yolları nelerdir, evlerde karınca olmaması için yapılması gerekenler nedir gibi soruların cevabı evinizi temiz tutun gibi öğütlerden de pek geçmez. Öldürmeden karıncaları uzak tutmanın yolları gibi bir sorunun cevabının ise fazla geçerli olmadığını yukarıda belirtmiştik.

Evin İlaçlanması Şarttır

Bu yüzden karıncalarla mücadelenin en kesin yöntemi evlerde yapılacak ilaçlamadır. Öncesinden zehirli karınca ilaçlarını yani yemleri de deneyebilirsiniz. Bu zamana bağlı çözümdür. Herkesin bildiği gibi plastik muhafazalar içinde satılan bu karınca yemlerini dikkatle takip edin, asla çocukların eline geçmesin. Bütün bu riskli aşamaları geçerek işinde usta bir firma tarafından yapılacak böcek ilaçlaması size kesin çözümü verecektir. Evinizin hijyenini böylece sağlayabilirsiniz. Sadece evlerin değil, çoğu zaman işyerlerinde de böcek ilaçlaması yapılması gerekir, hatta evlerden daha çok işyerlerinin ihtiyacı vardır. Masasının üzerinde ve şekerliklerinde karınca olan bir kafede oturmayı kimse istemez. Yiyecek sirkülasyonu olan işyerlerinde zaten karınca yemi kullanılmaz, ilaçlama zorunlu hale gelmiştir.
Firmalarca böcek ilaçlaması sırasında kullanılan kimyasallar Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenmiştir, insan sağlığına zarar vermezler. Size düşen bu konuda fiyata değil kaliteye önem veren bir ilaçlama firması seçmektir.

Bir önceki yazımız olan Çekmeköy Böcek İlaçlama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Leave a Reply

Üsküdar Böcek İlaçlama