Haşere İlaçalama

Haşere kontrolü ortamlardaki zararlı haşere ve böcek türlerinin haşere ilaçlama işlemi yapılarak tamammen yok ederek veya makul bir seviyede tutarak sağlıklı ve güvenli bir ortamda yaşamayı sağlamak için yapılan haşerelerle mücadele böcek ilaçlama faaliyetlerdir.

Haşere kontrolünün amacı; vektör olan yani insanların hastalanmasına sebep olabilecek virüz, bakteri, mantar, yassı ve yuvarlak kurtlar ile tek hücreli hayvanlar gibi mikrop denilen bazı hastalık yapıcı etmenleri taşıyan ve bunları dolaştıkları yerlere bulaştıran böcek ve haşereleri yok ederek, hastalıkları önlemektir.

Enfeksiyon hastalıklarının birçoğunun, sağlıklı kişilere bulaşmasında vektörlerin oynadığı rol çok önemlidir. Böcek ve haşerelerin taşıdıkları vektörlerle bulaşan sıtma, tifüs, veba, humma gibi hastalıklar tarih boyunca yakın zamanlara kadar pek çok sayıda insanın ölümüne, hatta pek çok belde halkının yerlerini, yurtlarını terk etmesine, ekonomik kayıplara uğramasına neden olmuştur.

Haşere ve böcekler istirahat zamanları; deliklerde, karanlık ve kuytu yerlerde, taşların altında, duvar yarıklarında ve çatlaklarında, radyatör boruları etraflarında, dolaplarda, asansör boşluklarında, kalorifer ve kazan dairelerinde yaşarlar. Yiyecek aramak için ortamda görünürler, sıcak yerlerde yaşayanların su ihtiyaçları artar böylece rutubetli yerleri ararlar. Böcek ve haşereler genellikle besin hazırlanan yerlerde yaşarlar, her yere kolaylıkla girip çıkarlar.Böylece bir çok hastalıkları taşır mikropları etrafa yayar ve bulaştırırlar.Haşerelerle mücadelede fiziksel ve kimyasal olmak üzere farklı böcek ilaçlama ve kontrol yöntemlerinden yararlanılır.

Bir önceki yazımız olan Ağaç Kurdu İlaçlama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Leave a Reply

Üsküdar Böcek İlaçlama