Hamam Böcekleri İle Mücadele

Hamam Böcekleri ile Mücadele için öncelikle bazı tedbirler almamız gerekir. Daha önceki yazılarımız da hamam böcekleri ile ilgili bazı bilgilere yer vermiştik. Bu bilgileri kısaca sizlere hatırlatalım. Hamam böcekleri de kendi aralarında türlere ayrılmaktadır. Hemen hemen her bulduğu yiyeceği yiyebilen bu haşereler şeker ve nişastalı yiyecekleri daha çok severler. Hamam böcekleri kendi türlerini de yiyebilen yiyecek seçmeyen böceklerdir. Su ve yiyecek  olduğu sürece uzun süre yaşayabilirler. Evimiz de en çok mutfak ve banyoda görülebilirler. Ayrıca binaların havalandırmaları da hamam böceklerinin yuvalarının bulunduğu yerlerdir. Bir gecede tüm binayı dolaşabilirler. ( Yaklaşık 5 km ) Hamam böcekleri karanlıkta dolaşırlar ve yiyecek ararlar.

Hamam böceği ile mücadelede etmek için uygulamamız gerekenler ise şöyledir.

  • Hamam böceklerinin giriş çıkış yaptığı yerleri yuvaların tespit etmek ve ilaçlama yapılırken buraları ilaçlanmasına özen göstermek gerekir.
  • Evde açıkta yiyecek bırakmamaya dikkat edilmeliyiz.
  • Çöplerin ağzını kapalı tutarak bekletmeden atmalıyız.
  • Hamam böcekleri ıslak ve nemli ortamları çok severler. Bu nedenle banyo ve mutfağın ıslak olmamasına özen göstermeliyiz.
  • Duvarlarımızda çatlaklar varsa bunlar kapatılmalı, devamlı açık duran pencerelere ise böceklerin giremeyeceği şekilde tel takılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Hakkımızda başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Leave a Reply

Üsküdar Böcek İlaçlama