Hamam böcekleri evinize nasıl ve nereden gelir?

Hamam böceklerinin evlere birkaç yoldan girdiği bilinmektedir.

1-Hamam böcekleri, ev taşıma esnasında nakliye araçları ile gelir

2- Hamam böcekleri, yaz ayı başlangıcında toprak altı galeriler den gelir

3- Hamam böcekleri bina dış cephe sıvaları çatlaklarından duvar içlerine girerek gelir

4- Hamam böcekleri,mutfak,banyo,wc pis su giderlerinden  evlere girerler.(Kanalizasyonlardan)

5- Hamam böcekleri,alışverişlerde depolanmış ürün alındığında kolilerin içerisinde gelir

6- Hamam böcekleri bina bodrum ve havalandırma boşluklarından duvar çatlakları kapı eşiği mermer altı boşluklarından,doğalgaz boru girişinde açık bırakılan boru boşluklarından v.b gibi birçok yoldan

Hamam böceklerinin evlere geldikleri yollar ve güzergahlardan bir kaçını ankara böcek ilaçlama firma tecrübesi ile açıklamaya çalışacağız.Hamam böcekleri ne karşı %100 Garantili çözüm üreten ümraniye ilaçlama,ilaçlama yöntemleri hakkında genel bir  bilgilendirme yaparak böcek istilasına karşı bazı tedbirler hakkında bilgi vereceğiz.

  • alo bocek ankara; Alo Böcek Ankara firması olarak %100 garantili böcek çözüm ortağınız olarak İlaçlama hizmeti vermektedir.

İki türlü Alan ilaçlaması vardır

1-Açık Alan İlaçlaması

Bahçe ilaçlama ve Tarla İlaçlama bu grubu oluşturur

Bahçe İlaçlaması;Kabuklu Bitkilerin ilaçlaması(Çok yıllık),Kabuksuz bitkilerin ilaçlaması(yıllık ); Kabuklu bitkiler İlaçlaması:Meyve ağaçları ilaçlaması ve süs ağacı ilaçlaması olarak yapılır. Meyve ağaçlarının dönemsel; yaz bahar ve kış dönem hareketlerine göre farklılık gösterir, Süs bitkileri ise yaprak döken ve yaprak dökmeyen olarak kendi tür hareketlerine göre ilaçlanmalıdır.Ağacın kış uykusunda dinlenmesi ve baharda dinlenmiş olarak uyanabilmesi için böcek ve haşerelerin ağaç kabuğunda yuvalanması önlenmelidir.

2-Kapalı alan ilaçlaması:

Ev ilaçlama: Kapalı alan ilaçlamasında en çok dikkat isteyen alan ilaçlaması,ev ilaçlaması dır.Böcek ilaçlaması ve haşereler ilaçlaması yapılırken,evde buluna diğer canlı organizmaları tehdit etmeyecek şekilde böcek ilaçlaması yapılmalıdır. İnsan ve evcil hayvanların zrar görmesi engellenmelidir. Bu sadece ilaçlama anında alınan tedbirlerle engellenmez; Aynı zamanda yaşam alanlarıda kokusu gittikten sonra bile ölüm saçan tarımsal ilaçların kullanılması engellenerek yapılmalıdır.

Ev böcekleri: hamam böceği,hamam bocegi,kalorifer böceği,kalorifer bocegi,karafatma,su böcekleri,tesbih böceği,tespih böceği,kulağa kaçan,gümüş böceği,güve,arı,eşek arısı,yaban arısı,bal arısı,gümüşcül böceği,minik sinekler,kanal sineği,ahşap kurdu,çatı kurdu,çürüme kurtları,kanal sinekleri,kara sinek,sivri sinek,sarı böcekler,siyah böcekler,pire,bit,tahta kurusu,mevsim böcekleri,akrep,çiyan,üzüm böceği,kemirgenler;fare,çatı faresi,tarla faresi,kanal faresi,jardon fare,fındık faresi,kirpi v.b

bina böcekleri:bina böcekleri ev böcekleri ile ayı tür böceklerdir. Ortak yaşam alanında kanalizasyon ve su giderlerinden

Hijyenik ilaçlama böcek ve haşerelere karşı ilaçlama yapılırken,kapalı alanda

Hamam böceklerinin ilaçlama yöntemi çok önemlidir. İyi ve takvimli bir hamam böceği ilaçlaması yapılırsa bu böceklerden kurtulabilirsiniz. Eğer takvimli hamam böceği ilaçlaması yapılmaz ise tekrar ve tekrar hamam böcekleri ile evinizde karşılaşabilirsiniz.

Hamam böceği ilaçlamada böceğin yumurta dönemi önemli.İlk ilaçlama ile anaçları yok edersiniz ama yumurtalarını yok etme şansınız yok. İlaca karşı doğal koruma altındadırlar. Yumurta çatlamasını erkene alabilirsiniz ve yumurtadan çıkan yavruları ergenleşme ye fırsat bulup yumurta yapmadan yok etmelisiniz.Aksi halde onlarda (15-18 gün sonra) yumurta bırakacak ve koloni tekrar evinize dolacaktır.

Hamam böceği ilaçlaması ile ilgili bir diğer önemli konu böceğin cinsi,bağışıklık sistemi güçlü olanlar amerikan hamam böceği,daha az güçlü bağışıklık sistemi olanlar alman hamam böcekleridir. ikinci ilaçlamada bu çok önemlidir. aynı ilaç bu hamam böceklerine daha az etkili olacaktır. Çünkü ilaca karşı bağışıklık sistemleri hızlı gelişir.

Nakliye’den kaynaklanan nedenler;

Taşınma esnasında ev taşıma firmalarının araçlarıyla eşyaların arasına tesadüfen giren bir kaç hamam böceği bir süre sonra binlerce hamam böceği olarak evinizde görülmeye başlayacaktır.

Nakliye firmaları taşıma işlerini yaparken farklı adreslerden farklı mekanlardan sürekli eşyalar taşımaktadırlar.

Bu firmaların taşınma işlerini yaparken evlerde bulunan böcek ve haşerelere dikkat etmeleri mümkün olmaz.

Onların işi doğal olarak ev eşyalarını bir yerden bir yere taşımaktır.

Bu taşıma işini yaparken taşıma yük aparatları ne kadar temiz ve düzenli hijyenik olursa olsun birşekilde taşınan evin istenmeyen ortağı hamam böcekleri eşyaların içerisinde nakliye aracına binmektedirler.

Bu normal olarak buzdolabı motorunda,bulaşık makinasının motoru veya içerisinde veya çamaşır makinasının motorunda veya fırının içerisinde bir şekilde nakliye aracına binecektir.

Taşınma esnasında eşyalardan kaçan bir kısım haşere nakliye aracının içerisinde bir yerlere saklanacaktır.Sonraki evlerin taşınması esnasında da buradan yeni eşyaların içerisinde evinize konuk olacak bir süre sonrada siz konuk haline geleceksiniz. Çünkü onlar çoğalıp çoğunluğu ele geçirecekler. Buda sağlık ve hijyen ortamlarının yok olması anlamına gelmektedir.Bunun yanında eşya taşıma firmaları aynı zamanda depolama hizmetide vermektedirler.

Bir depoda onlarca evin eşyası tertipli ve düzenli olarak birbirinin yanında depolanmaktadır.

Eşyalar evlerden olduğu gibi alınmakta ve depolara götürülmektedir.

Düşünün öyle eşyalar depolamaya veriliyor ki bu eşyaların arasında çay şeker gıda konserve ,kuru bakliyat saklanmış kasalar ve sandıklarda mevcut.

Depolara eşyalarla giden hamam böcekleri bu gıdaları bulmakta ve bir şekilde bu gıdalarla beslenmektedirler.

Bu depoda çoğalan hamam böcekleri depoda saklanan tüm eşyaların içerisine girip çıkarak yerleşmektedirler.

Depolarda zamanı dolan eşyalar evlere taşınırken koloninin önemli bir kısmıda evlere taşınmaktadırlar.

Binaların konumundan kaynaklanan nedenler;

Yaşadığınız binanın yaşından kaynaklanan sorunlardan dolayı da hamam böcekleri ile yaşamak zorunda kalabilirsiniz.Yaşı ilerlemiş bakıma ihtiyacı olan binalarda oluşan sıva ve diğer tamir yerlerine yerleşirler. Bu alanlar güneş ışığından ve ışıktan korunmak ve yuvalanmak için ideal ortamlar oluşturur.Hamam böcekleri güneş ışığından korundukları sürece bulunduklarıortamda çoğalırlar.

Bu nedenle binanın tamir gereken yerleri ,nem ve rutubetle haşir neşir alanlarında bakım ve tamir yapılmalıdır. Binayı nem ve rutubetten uzak tuttuğunuz sürece hamam böceklerini görmezsiniz. Yaşam alanlarınızın hijyenik olması için bakım ve onarım larının zamanında ve geç kalmaksızın yapmak gerekir.

 Nasıl çoğalır ve zamanla nasıl işgal ederler?

Yeni bir eve taşınmak istiyorsunuz. Yeni yaşam alanınızda mutlu ve sağlıklı yaşamak hayaliniz. Mutluluğunuz daim olsun, mutluluğu yaşamak sizin beceri ve kabiliyetinize bağlı, ancak sağlıklı olmak ise sizinle beraber dış etkenlerin birlikte başarabileceği bir durum.

Nasıl mı? Yeni kiraladığınız veya satın aldığınız eve taşınmadan önce plan ve program yapmanız gerekiyor.

Taşınmadan önce yeni evinizi mutlaka ilaçlama yaptırınız. Böcek ilaçlama, yaptırmak için evde böcek olması gerekmiyor. Evinizde böcek varsa çözüm çok uğraştıran bir süreçle devam eder; ama böcek, yokken ilaçlatmak çözüm demektir. Eviniz boş iken ilaçlatmanın faydaları nelerdir bir bakalım;

  • Boş iken ilaçlatmakla sizden önce oturan kişi ve kişilerin bırakmış olduğu böcek ve haşereleri iyice ilaçlamış ve onlardan evinizi korumuş olursunuz

 

  • Evinizin taşınması esnasında; Nakliye hizmeti aldığınız nakliye aracının önceki taşımalar esnasında böcekleri olan bir evi taşımadığı ne malum, Böceklerin ev eşyaları ile yeni eve hepsi gitmez, bir kısmı nakliye esnasında aracın köşe bucak, kurnalarına saklanarak burada kalırlar. Sizin eşyalara kaçak giren bir hamam böceği demek, evinizin yeni ortakları demektir. İlaçlama yapılmış bir eve geldiğinde böcek veya haşere evde üremeye fırsat bulamadan ya kaçacak ya da ölecektir.

 

  • Yeni eşya aldığınız mağazalarda eşyalar depolarda; Ambalajında kolilerde saklanır, Mağazanın vitrininden getirilmez. Bu depolarda yeterince ilaçlama yapılmadıysa ve ilaçlamaya önem verilmiyorsa haşere ve böceklerin yaşaması için ideal ortam olan depolarda gerekli tedbir ve önlem alınmadıysa böcekler yeni evlerinde ilaçla karşılaşacak ve ölecek ya da uzaklaşacaktır.

 

  • Hamam böcekleri karton kolilerin imalatında kullanılan tutkalı çok severler. Bu nedenle hep karton kolilerin kâğıtları arasındaki kat aralarına sığınırlar. Burası onlar için ideal olan hem sıcak hem de yeterince beslenme malzemesi ile doludur. Bu kolilerle bile evinize nakledilmiş olabilir.

 

  • Yeni evin pis su giderleri, kanalizasyon şebekeleri yeni olduğu için bu giderler oluşturulurken eski şebekeye bağlıdır. Bu eski şebekeye bağlama esnasında burada yerleşen hamam böceği veya diğer haşerelerin yuvalarını bozarak bağlamak zorunluluğu vardır. Yuvası dağılmış bir koloni milyonlarca böcek ve haşere demektir. Bunlar yeni yerleşim yeri ararken yeni tesisat kanalıyla sizin şebekenize de girecek ve hazır temiz bir ortama yerleşip üremek isteyecektir. İlaçlama, yaptırdığınız takdirde bu durumunda önüne geçmiş olacaksınız.

Yeni evinize taşınmadan ev daha boş iken böcek ya da haşere olmasa bile mutlaka böcek ilaçlama yaptırınız. Bu durumda nakliye esnasında size katılan haşere ve böceklerin evinize girmesini önlemiş olursunuz. Rutin mevsimsel ilaçlamanızı da ihmal etmeyin . Böceği evinizde görmeden önce ilaçlama yaptırın. Ankara Böcek ilaçlama 7/24 ilaçlama , (0531 990 48 71 ALO İLAÇLAMA ) hizmeti ile hizmetinizdedir

 

 

 

Böcek ilaçlama Yöntemleri:

İlaçlama yöntemleri böceğin cinsine ve mevsimine göre uygulanır.

Böcek ve haşerelerin üreme takvimi yumurtlama evreleri ve yumurta çatlama süreleri dikkate alınmadığı taktirde böcek ve haşere ilaçlamada kesin sonuç elde edilemez.

Bu nedenle ankara ilaçlama tarafından böcek ve haşerelerin yumurtlama zamanı,yumurta çatlama zamanı takip edilir ve üreme fırsatı olmayacak şekilde ilaçlama yapılır.

Yaşam alanına böcek ve haşere girmeden,yuvalanmadan yapılan ilaçlamada bu önemli değildir. Böcek ve haşere ilaçlaması yapılan böcek ve haşere girmemiş

  • Hamam Böceği İlaçlaması Nasıl Yapılmalı

Böceklerin ilaçlanmasında kullanılan ilaçlar,böcek türüne göre seçilmeli ve tercih edilmelidir.

Böcek ilaçlama yapılırken böcek sirkülasyonunun en fazla olduğu ,böcek yoğunluğunun en fazla olduğu yere göre yapılmalıdır.

Bilinmelidir ki böcek ilaçlama işi yapılırken zararlıya yapılan uygulama evde yaşayanların sağlıklarını tehlikeye atılmamalıdır.

Mutlaka böcek ilaçlama, yapılırken profesyonel destek alınmalıdır.

Böcek ilaçlama firmaları bu konuda size gerekli desteği verecektir.

Böcek ilaçlama böceğin türüne göre ilaçlama yöntem ,usul ve kaç defa olacağı programlanmalıdır.

Hamam Böceği İlaçlaması yapıyorsanız; hamam böcekleri ni en basit şekilde  böceğin rengine göre türlendirebiliriz.

Kahverengi hamam böceği ,siyah hamam böceği,kıvrım kıvrım koyu kahverengi hamam böceği olarak.

Her üç hamam böceği türünde çoğalma yumurta ile olur.

Üremelerini engellemediğiniz sürece hamam böceklerini yaşam alanlarınızdan uzaklaştıramazsınız. Kurtulamazsınız.

Önce üremeyi yavaşlatacak ve sonra üremelerini tamamen ortadan kaldıracaksınız ki kurtula bilesiniz.

Hamam Böceklerinde Yumurta dönemleri;

böcek ilaçlama işleminde yumurtlama evreleri önemli.

İlaçlama evresinde ilaçlama gerçekleştiğinde hareket halinde olan böcekleri,böcek yavrularını yok ettiniz. Bitmedi.

Bu böceklerin yumurtaları ne olacak yumurtalar ilaçla ölmez.

Doğal korumada olduğu için yumurtalar yaşar ve zamanı gelince çatlar ve doğar. Yaşam alnına yeniden gelirler ve beslenmek için eskisinden daha çok miktarda alana yayılırlar.

Bu nedenle,böcek ilaçlama işinde böcek hakkında üreme şekli ve yumurta kuluçka zamanlarını takip etmek önemli.

Diğer böcek ve haşeratlarda da durum aynı.

Yumurta kuluçka dönemlerini takibe almadığınız sürece ölenlerin daha fazlası yeniden doğacak ve bu seferde bağışıklık sistemleri güçlenmiş olacak.

Çünkü doğal ortam dış etken saldırılarına karşı koyacak şekilde  yumurtalara savunma kodlamaktadır. Buda böceğe bağışıklık kazandırmaktadır.

Böcek ilaçlamada öncü ankara ilaçlama firması,damla ilaçlama organik ilaçlama ve kokusuz ilaçlamada %100 garantili ilaçlama yapmaktadır.

Hamam Böcekleri

DICTYOPTERA familyasından olan bu böcekler yumurta yöntemiyle çoğalırlar .İçinde 35–40 yumurta bulunan paketler yaparak her mevsim ürerler.Yumurtalarını sırtlarında taşıyabilir ve dolaştıkları her yere dökülebilir.Bir defafada 200 yumurta üretebilirler ve bir yumurta paketinden 35-40 adet larva(yavru) meydana gelmektedir. yumurtaları 18 gün’de yavru olarak çıkar.Çok hızlı ürerler.Üredikleri ortamda koloniler halinde yaşarlar,yılda 8-10 defa yumurtlarlar. Dişi ergin hamam böcekleri öldükleri anda bile yumurtalarını bırakırlar.

 

Böcek yumurtaları herhangi bir insektisitle ölmemektedir. Bu nedenle ilk ilaçlamada mevcut böcekler öldürüldükten sonra yumurtadan çıkabilecek olan yavrular için 20 gün sonra ilaçlama mutlaka tekrarlanmalıdır.

Çok pistirler ve her şeyi yerler. Her pisliği, mikrobu taşır ve bulaştırırlar. Gıda, su ve sıcağa ihtiyacından dolayı insan olan her yerde aktiftir. Evlerde ilk yerleşeceği yer mutfak ve banyolardır. Hemen hemen bütün zamanını yuvalarında, delik ve çatlaklarda saklanarak geçirirler, karanlığı sever ve geceleri aktiftirler, çok dayanıklıdırlar, bilinçsiz yapılan amatör mücadelelerde ilaçlara

çok çabuk direnç kazanırlar.Genellikle geceleri aktif olan bu böcekler ışığa karşı hassastırlar.
-Bir Binada 10 kat birden bir gecede dolaşabilirler. yaklaşık bir gecede 4,5 km yol katedebilirler.
-Bütün insanların ve diğer canlıların yediği ve yemediği her şeyi yerler, kağıda kadar.
-Genelde toplu koloniler halinde yaşarlar, 15 ay kadar ömrü vardır.

-Nemli, sıcak ve pis yerleri severler kanalizasyon, kazan dairesi, depo, bodrum, toprak altı galerileri ambalaj içleri gibi yerleri istila ederler. Genelde endüstriyel işletmelerde çok görülürler.
-Yılda 8-10 defa yumurtlarlar.
-Antenleri çok küçük miktarlardaki nem ve yiyeceği tespit edebilir.

-Karınlarının arka tarafindan uzanan duyargaları çok hafif hava akımlarına bile duyarlıdır; öyle ki, potansiyel bir tehlikeden saniyenin binde 54’ü gibi bir zamanda kaçmaya başlayabilirler.

-Dizanteri, gıda zehirlenmeleri, Verem, Gastroenteritis, Antrax, Pnomoni, Hepatit, Mantar hastalıkları, Astım, allerjik reaksiyon gibi çeşitli hastalık mikroplarını taşır ve bulaştırırlar.

-Sayıları itibariyle ekosistemin önemli bir parçasi olan bu böcekler, bağırsaklarındaki protozoa ve bakteriler yüzünden hemcinsleri de dahil olmak üzere bir çok şeyi yiyebilirler.

Bu sebeple de ormanlardaki çör-çöp ve diğer hayvanların artıklarının yeniden tabiata dönmelerini hızlandırırlar. Bu arada kendileri de bir çok hayvana, hatta bazen insanlara yiyecek olurlar.

-Evlerde,ve dışarıda yaşayan Hamam böceklerinin hastalık vektörleri olduğu kanıtlanmıştır. Isırmadıkları ve sokmadıkları için bakımları kolay, kullanımları güvenli ideal laboratuar hayvanıdırlar.

-Hızlı üremeleri, ortalığı kirletmeleri, kötü kokuları ve en azından potansiyel hastalık(Dizanteri, gıda zehirlenmeleri, Verem, Gastroenteritis, Antrax, Pnomoni, Hepatit, Mantar hastalıkları, Astım, allerjik reaksiyon) taşıyıcıları oldukları için bir çok böcek kalıcı ilaçlara maruz tutuldukları halde bunların bir kısmına adapte olmayı başarmışlardır.Bağışıklık geliştirebilmişlerdir.

Bir önceki yazımız olan Hakkımızda başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Leave a Reply

Böcek İlaçlama istanbul