Göçmen Sıçanı

Kulağa kaçan böceği kahverengi, siyah, parlak sarı renklerinde uzun vücutlu bir böcektir.Ağzının ön tarafında kıskaç bulunur. Bu kıskaçlar penseye benzer. Kulağa kaçanın 1,5-2cm büyüklüğü vardır.Ön kanatları arka kanatlardan daha küçüktür. Kanatları derimsi yapılıdır.Kulağa kaçanın 6 tane bacağı vardır, güçlü yapılıdır. kulağa kaçanın başında 1 çift anten bulunur.kulağa kaçan bitkilere çok zararlı bir böcektir. Kulağa kaçan arı, örümcek, tırtıl gibi böcekleri de yiyebilir.

Kulağa kaçan gündüz vakitleri de çok görülen bir böcektir. Kulağa kaçan akşam daha aktif olarak avlanır.Kulağa kaçan ağaç kovuklarında, toprak altında, taş altında barınır.İç alanlara, evlere gelen kulağa kaçan kapı ve pencere pervazları arasına, duvar çatlaklarına, halı altlarına saklanır.Kulağa kaçan yumurtlama ile çoğalır ve kulağa kaçan her yumurtlamada sayısız yavru yapar.

Kulağa kaçan evlerin içine girdiğinde gıdalarımız üzerinde gezer ve yumurta, salya bırakabilir.Bilmeden yediğimiz bu gıdalardan insanlara hastalık ve mikrop bulaşır.Ev içerisine giren kulağa kaçan insanlar uyurken kulak ve burun deliklerinden içeriye girebilir.Kulağa kaçan ismini bu şekilde almıştır.

Bir önceki yazımız olan Ev Faresi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Leave a Reply

Üsküdar Böcek İlaçlama