Fare ile Mücadele

Fareler kemirgen ve elastik vücut yapısına sahip zararlı canlılar oldukları farelerden kurtulmak ve bu amaçla fare ilaçlama hizmeti almak şarttır. Bulundukları yerlerde kişilere maddi, manevi zararlar verebilen, psikolojik sorunlara neden olabilen bu kemirgenlerin yok edilmesi şarttır. Taşıdıkları mikrop ve bakterileri bulaştırmaları, eşyalara zarar vererek maddi hasarlar oluşturmaları fare ile mücadeleyi zorunlu kılmaktadır. Haşere ilaçlama şirketleri ile irtibat kurarak bu kemirgenlerin bir an önce verebilecekleri zararlara engel olunmalıdır.

Fare İlaçlama

Fare ile mücadele asla bireysel ve ilkel yöntemlerle yapılmamalıdır. Bu kemirgenler oldukça hassas olduklarından, kendilerine gelebilecek tehlikeleri sezer ve ortadan kaybolabilirler. Bu yüzden haşere ilaçlama firmaları ile görüşerek bu kemirgenler için özel geliştirilmiş istasyon düzenekleri ya da sıvı ilaçlar, zehirli yemler kullanılarak farelere müdahale edilmelidir.

İstasyon: ilaçlar kapalı kutular içine yerleştirilerek etraftaki kuytu köşelere konulur. İlaçların, yağmur, rüzgar gibi doğal afetlerden ve kedi, köpek gibi hayvanlardan etkilenmemesi için bu tür bir uygulama geliştirilmiştir. İlacı yiyen fareler, ardından içtikleri su sebebi ile zehirlenir ve ölürler. Bu şekilde temiz bir işlem için haşere ilaçlama şirketleri tarafından hizmet alınmalıdır.

Sıvı ilaçlama: Bu ilaçlama yöntemi buharlama ya da püskürtme ile yapılmaktadır. Her alana ulaşabilecek şekilde uygulandığından oldukça etkilidir. Fareler ile mücadele dışında her haşere için uygulanabilir.

Farelerin özellikleri:

  • Bu kemirgenler elastik vücut yapılarına sahiptirler. Bu sayede başlarının sığabildikleri en ufak deliklere, borulara bile girebilir, yaşam alanlarımıza da besin ihtiyaçlarını giderebilmek amacı ile açık kapı pencerelerden, çatlak duvarlardan, atık su borularından geçerek gelebilirler.
  • Farelerin dişleri oldukça sağlamdır. En sert cisimleri bile bu özellikleri sayesinde kemirebilirler. Ayrıca kemirme sonrasında dişleri tahrip olsa da bir süre sonra kendini yenileyebilmektedir. Bu yüzden aynı zararlara yeniden sebep olabilen fareler ile mücadele şarttır. Fare ilaçlama yaptırılması gerekmektedir.
  • Fareler kemirgen canlılardır. Buldukları her maddeyi kolayca kemirebilirler. Elektrik kablolarını kemirerek yangınlara sebep olan birçok fare ile karşılaşılmıştır. Maddi açıdan da zarar demek olan bu kemirgenler için fare ilaçlama şarttır.
  • Bu kemirgenler hepçil beslenirler. Türlerine göre yiyecekleri değişmektedir. Ot, böcek, tahıl, meyce ile de beslenebilen fareler bu amaçla her alanda görülebilmektedirler.
  • Türlerine göre evlerde, fırın, restaurant, cafe, bahçe, tarla, parklarda görülen fareler daha çok gıda sektöründe hizmet veren alanlarda rastlanılmaktadırlar.
  • Fareler diğer haşerelere göre farklı olarak, doğurarak çoğalmaktadırlar. Çok kısa sürede, hızlıca üreyebilmektedirler. Türlerine bağlı olarak farklı sayıda yavru dünyaya getiren bu kemirgenler yılda ortalama 30 yavru doğururlar. Üremelerine tamamen engel olabilmek ve sayılarının artmasını önleyerek zararlarının önüne geçebilmek için fare ilaçlama yaptırılmalıdır.
  • Çok hızlı hareket edebilme özelliklerine sahip bu kemirgenler tehlikeyi sezdikleri anda ortadan kaybolabilmektedirler.
  • Ayaklarının ve tırnakları oldukça sağlam olan fareler en yüksek yerlere bile kolayca çıkabilirler.
  • Fare kemirgenleri yalnız yaşamayı sevmeyen, toplu halde hareket edebilen zararlılardır. Oldukça zekidirler ve hassas vücut yapıları vardır.

NOT: Fare kapanı ya da fare zehirleri ile yok edilen bir fareyi gören diğer üyeleri bu tuzaklara yaklaşmazlar. Bu yüzden ilkel yöntemler yerine fare ilaçlama yaptırılmalıdır. İlaçlama, bu kemirgenlere son vermek daha sağlıklı ve kalıcı sonuçlar getirecektir.

Farelerde beslenme: Türlerine bağlı olarak besin ihtiyaçları değişen fareler, hepçil beslenmektedirler. İnsan, hayvan gıdaları tüketebildikleri gibi tarla, ambarlardaki bitki, ot, ekin kökleri, tahılları da yiyebilirler. Atık olan tüm maddeleri, hayvan leşlerini dahi yiyebilen fareler ev ve iş yerlerine gelerek de her tür gereçleri ve eşyaları kemirebilmektedirler. Bu nedenle tehlike demek olan bu kemirgenleri yok etmek ve fare ilaçlama şirketleri ile irtibat kurmak şarttır.

NOT: Bazı fare türleri çok aç kaldıklarında insanlar uyurken, tükürükleri ile salgıladıkları narkoz etkisinden yararlanarak, kişilerin bir şey hissetmemelerini sağlayarak kulak, burun, dudak, parmak gibi ince dokulu yerlerini ısırabilmektedirler.

Bir önceki yazımız olan Göçmen Sıçanı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Leave a Reply

Üsküdar Böcek İlaçlama