Evinizi Hamam Böceklerinden Koruyun

-Benim evimde yok;

-Ancak komşuda olduğunu duydum;

– Evet bina merdivenlerinde bir tane ters dönmüş böcek vardı ama …

-Buzdolabının altına kaçıyordu acaba;

-Komşu evi ilaçlatıyor ama neden ki?

-Binamızı yıllık bir kere ilaçlatıyor yönetim , ancak buna rağmen bina koridorlarında ters dönen böcek oluyor…..

BULAŞIK MAKİNAMIN GİDERİ KANALİZASYONA AKMIYOR benim ,

demeyin

GECE BESLENMESİNİ BEBEK MAMA TABAĞINDA YAPIYORLAR

Bütün bu düşünceler ve konuşmaların olmasını beklemeyin. Komşu dairede deyil yan binada dahi bir evde ,bir dairede, bir tane dahi görülse ki bu bölgenizde doğal olarak kanalizasyon şebekenizde hamam böceğinin olduğunun kanıtı ve delilidir. evinizi ,yaşdığınız yeri mutlaka her yaz ve kış girdiğinde en az iki defa ilaçlatın. Evinize girmesini beklemeyin.

BİNA YANGIN MERDİVENİNDE GÖLGEDE YUVAYA GİDİYOR.

Binanızın merdivenlerinde bir tane dahi ters dönmüş hamam böceği olsa bile binayaı gezen ve koloni oluşturan bir böcek gördünüz, hemen evinizi ilaçlama ile korumaya alın evinize mutfağınıza, çocuğunuzun odasına girmesine izin vermeyin.

Mutfakta ve çok küçük sarı uzun bir böcek ,buzdolabının altına kaçıyordu ,…kahretsin yakalayamadım… Evet yakalama şansınız az ..çünkü sizin hareketinizin çıkardığı titreşim ve rüzgarı hisseder ve saniyenin 50 de biri hızla kaçar.Bu buzdolabınızın motorunda bir yuva olduğunun ve kapı kasalarına doğru yayılma başladığının göstergesidir. Çoğunlukla temiz evlerde yuvalanır, bebekli evlerde kırıntı miktarı çok olan evlerde beslenirler. Temiz evleri tercih etmelerinin nedeni genelde temiz evlerde istenmeyen olma şansı yoktur ,geceleri çıkar ve beslenme alanlarına gider sadece yavru hamam böcekleri yuva olan evde karanlık basınca ışık almayan gölge alanlarda gezer ve öğrenirler.

Alman hamam böceği

Komşunuz dairesini ilaçlatıyorsa ..bilin ki bu ya tedbir amaçlıdır.. ya da hamam böceği görmüştür; Bu durumda sizin için uyarı olmalıdır. Yan bina veya öte binada ev ilaçlama yapılıyorsa hamam böceği vardır. Mutlaka tedbirinizi alın ve ilaçlamanızı mevsiminde ve zamanında yaptırın. Yâda onlarla ortak yaşamaya alıştırın kendinizi. Fakat hastalıklardan korunmanın yollarını da öğrenin..

ışığa maruz kalınca veya suya ulaşamayınca hep bu yöntemi kullanır.Ters döner ve birisinin ona müdahale etmesini sağlar.Her zamanda kurtulur.

 

Binanın yıllık bir kere ilaçlama ile hamam böceğinden korunmasının yolu.. Binada gerekli takvimsel haşere üremesini önleyecek sıklıkta ilaçlama yapılması halinde olur. Binanızı yönetim hamam böceğinin üremesini engelleyecek tedbiri almış olmalıki ..tek sefer ilaçlamayı kullanabilsin.. Tek sefer ilaçlamanın nedeni sadece dışarıdan binaya kanalizasyon veya pis su giderlerinden hamam böceği saldırı olması halinde bu saldırıyı geri püskürtmek için yapılır. Kullanıln ilaçlar insanların burunlarının algılamadığı hassasiyete koku yaptıkları için hamam böceği bu kokuyu algılayınca alana bölgeye girmez ..taaki bu koku etkisini  kaybedinceye kadar…En etkili koku firma garantisi ile 4 ay sürmektedir. Bu süre sonunda ilaçlama yapılmaz ise hamam böcekleri ve –veya başka haşaratlar binaya ..saldıracaklardır. çünkü beslenmeye ve üremeye müsait bir ortam her zaman hamam böcekleri ve diğer haşarat için caziptir.

Boş kalmış bir yuva her zaman cazibe merkezi olmuştur. Beslenmek ve yavru yapmak için ideal ortam..

Bulaşık makinanızın üzerinde görme şansınız yüksek. Nedeni yıkanan bulaşıkların atıkları pis su giderinden kanalizasyona gidiyor. Bu da kanalizasyondan sizin eve hortumla bağlı bir giriş çıkış hattı var .Hemde gıda artıkları bu hattan çıkıyor. Hamam böcekleri algılama hassasiyetleri yüksek anten ve duyargaları çok ama çok hassas böceklerdir. Makinanızın içerisinde sakın bulaşık bırakıp gece uyumayın. Gece onlar bu hatlarda beslenmek için geziyorlar. Sizin mkinanız boş iken bile kırıntı için makinaya giriyorlar.

Bulaşık olsun ,temiz olsun(yıkanmış olsun) kesinlikle makine içerisinde bırakmayın .Yıkama sonu makinanızı boşaltın..Temiz tabaklar ve kaşıklar üzerinde bile kırıntı arayacak ve ayaklarındaki ve duyargalarındki pis ve zararlı ,hastalıklı bakteri ve mikropları bulaştıracaklardır. Makinada unttuğunuz tüm yıkanmış mutfak malzemelerinizi tekrar yıkayın ve çıkarıp kurulayıp dolabınıza bırakın.Sizin evinizin içinde olmayabilirler.

 

 

Üsküdar Böcek İlaçlama