Ev Faresi

Çatı sıçanı olarakta bilinirler

Vücut kalın yapılı, gözler ve kulaklar daha küçük, burnu küt. Sırt rengi açıktan koyu kahverengine kadar değişmekte, karın beyazımsı açık gri renkte.

Vücut 200-260 mm, kuyruk 175-210 mm, arka ayak ise 40-45 mm boyundadır.

Yılda 3-12 doğum yapar, bir defada 6-22 yavru doğururlar ve ortalama 3-4 yıl yaşarlar. Şartlar uygun olduğunda yıl boyunca üremeye devam ederler.

Damak zevki çok iyi gelişmiş olan fareler öncelikle hububat içerikli gıdaları tercih etmelerine rağmen aç kalınca her şeyi yiyebilirler.Farelerin uzayan ön dişleri genetik kökenli bir problemdir ve ön dişlerindeki büyümeyi engelleyebilmek için zamanlarının %2’sini çeşitli maddeleri kemirerek geçirirler.

Bu nedenle elektrik kablolarını kemirme ihtiyacı duyarlar. Kemirme yetenekleri çok fazla gelişmiş olduğundan binalara girmeleri çok kolaydır.

Fareler zıplayabilir, atlayabilir, çok iyi yüzebilir ve pürüzlü düz duvarlara çok kolay tırmanma yeteneğine sahip oldukları için çatı aralarından, havalandırmalardan, kablo yuvalarından, kanalizasyonlardan, bacalardan ve garajlardan binalara giriş yaparlar.Fareler özellikle kapı altlarından kolaylıkla geçerler. Fareler, sarılık, tifo, brucella. Kuduz.şap gibi birçok hastalığı yayarak büyük bir tehlike oluştururlar

Bir önceki yazımız olan Neden ilaçlama Yaptırmalısınız? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Leave a Reply

Üsküdar Böcek İlaçlama