Çekirge İlaçlama

Çekirge, sıcak mevsimlerde ortaya çıkan ve insanların besin kaynaklarına zarar veren bir zararlı haşere türüdür. Çekirgeler türlerine bağlı olarak farklı yerlerde yaşarlar. Boyu türlerine bağlı olarak ve beslenebilmesine bağlı olarak farklı yapıda olabilir. Genel olarak bir çekirgenin boyu 2 – 10cm arasında değişir. Çekirge düzkanatlı bir böcektir. İki farklı kanat sistemine sahiptir. Üst kanatlar sert bir yapıda alt kanatlar ise zar kanatlardan oluşmaktadır.
Çekirgelerin toplam 6 adet ayağı bulunur. Son iki ayak oldukça gelişmiş bir yapıda ve oldukça güçlü bir yapıya sahiptir. Bu ayakları sayesinde rahatlıkla zıplayabilir veya uçmak için havalanabilir. Baş kısmında 2 adet anteni bulunur.
Güzleri dışa doğru patlak bir yapıdadır ve 100’lerce gözcükten oluşmaktadır. Çekirgelerin ağız kısımları ise kesici bir yapıdadır. Bu sayede besinlerini kemirerek yerler. Çekirgelerin ömrü diğer böceklere nazaran daha kısadır bu canlılar genellikle 4 aya kadar yaşarlar. Bu zaman zarfında defalarca ürerler. Çekirgeler her üremede 80 – 200 arası yumurta bırakır. Çekirgeler yumurtasını sıcak mevsimlerde otlar ve yeşillikler arasına bırakır fakat soğuk mevsimlerde ise toprakta bir delik açar ve yumurtalarını toprağın içine gömer. Havalar ısındığında ilk yağmurların yağması ileçekirge yavruları yumurtadan çıkar ve beslenmeye başlar.
Çekirgeler yaşamları boyunca 4 – 5 defa kabuk değiştirirler. Çekirge her kabuk değişiminde daha gençleşir ve parlak bir durum alır.
Bu böcekler zehirli değildir insanları sokmazlar. Fakat insanlar çıplak elle dokunduğunda insanı ısırabilir ve zarar verebilir.
Çekirgelerin insanlara zarar verdiği tek kısım besin kaynaklarına, yani sebze ve meyvelere verdiği zararlardır. Çekirgeler sebze ve meyvelerin taze yapraklarını kemirip yerler aynı zamanda tahıl ve ekinlere toplu halde saldırıp istila edebilirler.

Çekirgeler insanlara zarar verdiği için mutlaka bunlarla mücadele etmek gerekir.Çekirge ile mücadeleyi en iyi şekilde yapanlar ilaçlama firmalarıdır. Çekirge ilaçlamada genellikle sıvı ilaçlar kullanılır. Çekirge ilaçlamasında jel tarzı ilaçlar kullanılmaz. Çekirge ilaçlama ve diğer böceklerin ilaçlanması için kuruluşumuzdan gerekli bilgiyi alabilirsiniz. Çekirge ile mücadelede ederken kullandığımız ilaçlar sağlık bakanlığı onaylı ilaçlardır.

Bir önceki yazımız olan Kara Fatma İlaçlama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Leave a Reply

Üsküdar Böcek İlaçlama