Ağaç Kurdu İlaçlama

Halk arasında tahtakurusu tahta kurdu ve mobilya kurdu olarak da bilinen ağaç kurdu zararlı haşerelerin bir türüdür. Ağaç ve ahşap ürünlerin bulunduğu her yerde yaşarlar. Boyları ve büyüklükleri bulundukları ortama bağlı olarak değişmekle birlikte renkleri genellikle kahve siyah ve koyu tonlardadır. Başları ve gövdeleri çok sert bir kabuktan oluşur. Bu sert kabuk sayesinde ağaç kurtları ağaç ve ağaç ürünü olan her nesnenin içini oyabilirler. Haşerelerle mücadelenin en zor türü ağaç kurtlarıyla mücadeledir. Çünkü ağaç kurtları ağaçların ya da ahşap olan nesnelerin içini oyarak önce oraya yerleşirler daha sonra bu yerlere yumurtalarını bırakırlar. Hem çok derinlere yerleşmeleri hem de yumurta bırakmaları nedeniyle bu canlılarla mücadele birçok haşere ile mücadeleden daha zordur.

Ağaç kurtları insanlara ve hayvanlara direk olarak zarar vermez. Ancak bitkilere verdikleri zararla tarımı mobilya parke ve ahşap olan her türlü ürüne verdikleri zararla da insan hayatını olumsuz etkilerler. Birçok bitkinin ölmesine ve birçok ahşap eşyanın kullanılmaz hale gelmesine sebep olabilen bu zararlı canlılarla mücadelede titizlikle çalışmaktayız. Bu haşerelerin varlığından haberdar olmak da zordur. Bitkilere verdikleri zarar bitki köklerinin zayıflamasıyla anlaşılırken mobilyalara verdikleri zarar etrafa dökülen ahşap tozları ve kırıntılarından anlaşılır. Ayrıca gündüz uykuda olan ağaç kurtlarının kemirme sesleri gece duyulabilmektedir.

Ağaç kurdu ilaçlama bu zararlı haşerelerle mücadele etmek için tek yoldur. Ancak bu ilaçlama bireysel olarak yapıldığında başarıya ulaşmak mümkün değildir. İşte bu yüzden ağaç kurdu ilaçlamasında sizlere profesyonel çözümler sunmaktayız. Bahçenize evinizdeki mobilyalara büyük zararlar veren bu canlılarla mücadele de Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış özel bir formülasyona sahip ilaçlar profesyonel ekiplerimiz tarafından kullanılmaktadır. Ağaç kurdunun yapısını iyi bildiğimiz için bu haşerelerle mücadelede püskürtme ve buharlama gibi en etkin yöntemleri kullanıyoruz.

Ağaç kurdunun ahşap ürünleri ve ağaç gövdelerini derinlemesine oyarak yumurtalarını bıraktıklarını söylemiştik. İşte bu yüzden ilaçlama takvimimizi uygun periyotlara göre ayarlamaktayız. İlk ilaçlamadan sonra ilaçlanan yerin özelliğine göre uygun aralıklarla ilaçlama işlemini tekrarlamaktayız.  Ağaç kurdu ilaçlamasını en etkin ve doğru yöntemlerle yaparken insan sağlığına zararlı hiçbir reaksiyonun oluşmaması da bizim için önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Akrep İlaçlama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Leave a Reply

Üsküdar Böcek İlaçlama